druk-3D-Rzeszów-makieta-złożenia-urządzenia

Czym jest druk 3d?

Druk 3D jest jedną z metod wytwarzania przedmiotów poprzez zastosowanie techniki przyrostowej (addytywnej). Istotą tego procesu jest budowanie elementu przez nakładanie na siebie cienkich warstw materiału,który jest jednocześnie spoiwem. Druk 3D został zapoczątkowany już w latach 80-tych kiedy opatentował go Charles Hull pod nazwą Stereolitografa (SLA), uważaną dziś jako pierwszą metodę drukowania przestrzennego. Pomimo tego, że jak wspomniano drukarki są znane od lat 80-tych, to dopiero w ostatnich latach stały się powszechnie używane. Ma to związek z wygaśnięciem okresu patentowego, który przez ostatnie dwudziestolecie nie pozwalał na ich komercyjne wykorzystywanie.

Opatentuj swoje pomysły i wynalazki. Skorzystaj z pomocy Biura Patentowego INICJATOR (kliknij i przejdź do ich strony). Zaprojektuj wynalazek z CSTNG – skontaktuj się.

Wraz z upływem czasu i rozwojem technologii, zaczęły powstawać nowe techniki druku 3D, wśród nich można wyróżnić:

  • FDM (Fused Deposition Modelling) – wyciskanie przez dyszę termoplastycznego materiału.
  • FFF (Fused Filament Fabrication) – drukowanie włóknem ciągliwego termoplastycznego materiału
  • MJP (Multi Jet Printing) – utwardzanie UV fotopolimeru napylanego cienkimi warstwami.
  • CJP (Color Jet Printing) – drukowanie kolorowym gipsowym proszkiem.
  • SLS (Selective Laser Sintering) – cienkie warstwy proszku stapiane laserem.
  • DMLS (Direct Metal Laser Sintering) – proszki metali topione laserem o dużej mocy

 Druk 3d metodą FDM / FFF

Proces druku 3d metodą FFF jest stosunkowo mało skomplikowany. FFF polega na stopniowym nakładaniu na siebie cienkich warstw stopionego materiału budulcowego. Ścieżki układane są jedna przy drugiej, a rozgrzany filament (czyli materiał z tworzywa sztucznego do druku 3d) umożliwia ich wzajemne łącznie bez konieczności doprowadzania dodatkowego spoiwa. Po nałożeniu pierwszej warstwy stół roboczy drukarki lub głowica – w zależności od budowy i kinematyki drukarki 3d – oddalają się od siebie i tworzona jest kolejna warstwa drukowanego modelu 3d.

Drukowanie-3D-rzeszów-FDM-FFF-nanoszenie-materiału

Drukowanie-3D-rzeszów-proces-druku-FDM

Różnice pomiędzy FDM, a FFF

FFF jest również technologią addytywna (przyrostową), dysza rozprowadzająca nanosi filament na górę lub obok wytwarzanego materiału tworząc połączenie (za pomocą ciepła i adhezji). Przedmioty wytwarzane metodą FFF mają strukturę wielowarstwową, podobną do drewna. Termin Fused Filament Fabrication jest równoważny z Fused Deposition Modelling (FDM), ponieważ w obu przypadkach wykorzystywana jest ta sama technologia. Jednakże termin osadzania topionego materiału i jego skrót FDM są znakami towarowymi Strata Inc. Z tego powodu członkowie RepRap wymyślili określenie Fused Filament Fabrication, które może być legalnie stosowaną frazą.

Dzięki ścisłej współpracy z naszym partnerem biznesowym – rzeszowskim Biurem Patentowym Inicjator, które mieści się zaraz obok biura CSTNG na ul. Żółkiewskiego w Rzeszowie, mamy doświadczenie w pracy z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi wielu branż. Powyższa współpraca oraz wyposażenie jakim dysponujemy pozwala nam tworzyć wiele innowacyjnych projektów zgodnie z wytycznymi naszych klientów. Wolny czas poświęcamy na tworzenie wszelkiego rodzaju modeli, gadżetów, form, szkieletów, masek lub figurek, które służą celom dydaktycznym Uczelni #eduPROJECT podczas prowadzenia szkoleń i wykładów w Rzeszowskich szkołach średnich.

Ekstruder drukarki 3d

Głowica nanosząca (tak zwany ekstruder) jest zasilana termoplastycznym materiałem i sterowana temperaturą, co umożliwia kontrolowanie procesu za pomocą sterownika w każdym jego momencie. Proces rozpoczyna się od zaimportowania modelu 3d z rozszerzeniem STL do odpowiedniego oprogramowania, które dokonuje przetworzenia geometrii i generuje ścieżki ruchu ekstrudera. Program kompatybilny z drukarką umożliwia ingerencję w ustawienia wydruku, w ten sposób można chociażby ustawić dokładność detalu, grubość ścieżki, temperaturę głowicy, chłodzenie i inne parametry.

druk-3D-Rzeszów-makieta-złożenia-urządzenia
druk-3D-rzeszów-meble-akcesoria
drukowanie-3D-Rzeszów-elementy-mechaniczne

Druk 3d Rzeszów

Firma CSTNG jako jedna z niewielu w Rzeszowie specjalizuje się w druku 3D metodą FDM wykorzystując do tego drukarkę 3D Gence ONE, która umożliwia jednorazowe drukowanie przedmiotów o gabarytach do 235x255x195mm.


Zamów druk 3d    Druk 3d Rzeszów, Podkarpacie    Zamów usługi 3d


Nasza firma nie ogranicza się tylko do druku 3d pojedynczych detali. Tworzymy również całe urządzenia (szczególnie prototypy wynalazków) składające się z kilkunastu podzespołów, które są przez nas modelowane w specjalistycznych programach do modelowania designerskiego lub inżynieryjnego. Po wykonaniu projektu 3d przygotowujemy modele 3d do druku 3d, a następnie obrabiamy mechanicznie i malujemy.

Materiały do druku 3d

Do drukowania 3D można wykorzystać wiele rodzajów materiałów (filamentów) dostępnych obecnie na rynku, co umożliwia drukowanie monolityczne (jeden rodzaj materiału = jeden kolor) lub hybrydowe (kilka rodzajów / kolorów). Przykładowymi materiałami stosowanymi do druku 3D są: ABS, PLA, GUMA, M-ABS, HIPS, H-WOOD, H-GLASS, PET, PET-G, GRAFEN, PVA. Wykorzystanie kilku materiałów do drukowania sprawia, że detale nie tylko zyskują na atrakcyjności wyglądu ale także mogą spełniać funkcje użytkowe.

Wydruki 3d Rzeszów

W CSTNG mamy do dyspozycji wszystkie typy filamentów dostępnych na rynku, co zapewnia nam szeroki wachlarz usług z zakresu druku 3D. Zamów próbny druk 3D (wpisz w polu KOD RABATOWY: “#Druk_3d_Rzeszów” – wielkość próbnego wydruku do 20x20x20 mm)

drukowanie-3D-Rzeszów-repliki-fiilmowe
druk-3D-rzeszów-medycyna-serce
drukowanie-3D-Rzeszów-kości-biomedycyna
druk-3D-rzeszów-części-złożenia

©2018 Centrum Szkolnictwa i Technologii Nowych Generacji - CSTNG | Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to jednocześnie zgoda na ich używanie | Zobacz: Biuro Patentowe INICJATOR |Wynalazca.TV | - Polityka Prywatności

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?